Grafické formáty
ANOTACE
Práce přehledně, na grafických příkladech, charakterizuje základní typy grafických formátů - bitmapy, vektorové formáty a metaformáty. Bitmapovou a vektorovou grafiku porovnává mezi sebou. Poté se věnuje nejpoužívanějším typům jednotlivých grafických formátů, včetně formátů s kompresí. V závěru autor vyjmenovává zástupce grafických editorů, které pracují s jednotlivými typy formátů.
OBSAH:
Anotace
Obsah
1. Základní rozdělení grafických formátů
1.1. Bitmapový (rastrový)
1.2. Vektorový
1.3. Metaformáty
2. Užití, výhody a nevýhody rastrové a vektorové grafiky
2.1. Bitmapová grafika
2.2. Vektorová grafika
3. Nejpoužívanější grafické formáty
3.1. Bitmapové formáty
3.1.1. Ztrátová komprese\\
3.1.2. Bezztrátová komprese
3.2. Vektorové formáty
3.3. Meta formáty
4. Vybrané grafické editory
4.1. Rastrové
4.2. Vektorové
5. Závěr
Seznam použité literatury
3. NEJPOUŽÍVANĚJŠÍ GRAFICKÉ FORMÁTY
3.1. BITMAPOVÉ FORMÁTY
3.1.1. ZTRÁTOVÁ KOMPRESE
• JPEG - Joint Photographic Experts Group
Obrázek ve formátu JPEG má vždy 16777216 barev (True color). Použitím velmi složité a pokročilé ztrátové kompresní metody se dociluje až neuvěřitelného kompresního poměru, 1:20 bez viditelné ztráty kvality (použitelný je i poměr 1:50). Tento formát je velice vhodný pro fotografie, méně již pro kontrastní grafiku, kde již jsou ztráty způsobené kompresí patrné. Složitost kompresní metody klade velmi vysoké nároky na výkon procesoru i na Pentiu III je často patrná jistá prodleva při načítání obrázku. Tento formát se používá také na jiných počítačových platformách, kromě PC také na počítačích AMIGA nebo MACINTOSH, v poslední době také například v digitálních fotoaparátech [8].
Ztrátové komprese využívá toho, že lidské oko je málo citlivé na nepatrné změny barev. Během ztrátové transformace se tyto změny vypustí a následuje kódování. Lze volit míru ztrátovosti.
3.1.2. BEZZTRÁTOVÁ KOMPRESE
GIF - Graphics Interchange Format
GIF byl vyvinut americkou společností CompuServe v roce 1987 , univerzální, nezávislý na platformě (kromě PC i Amiga, Macintosh,...), hojně využíván v internetu, 16-256 barevné obrázky, rychlý, snadno čitelný, umí "průhlednou" barvu. Formát GIF se hodí pro tvorbu jednoduchých obrázků, jako jsou ikony, navigační prvky na stránce, nebo loga. Formát GIF rozhodně není vhodný pro ukládání fotografií. Fotografie zobrazená ve 256 barvách bude vypadat zrnitě a z hlediska barevnosti také dost nereálně.
GIF se používá pro zobrazování takzvané bitmapové (rastrové) grafiky, která se skládá převážně z jednoduchých čárových objektů a ne příliš velkého počtu barev. Zjednodušeně řečeno, každý obrázek je určen množinou svých bodů a každý bod (pixel) je určen svou pozicí a barvou. Formát GIF podporuje osmibitovou grafiku, což znamená, že obrázek může mít maximálně 256 barev (každý z 8 bitů může nabývat hodnot 0 nebo 1, pokud uvážíme všechny možné kombinace nul a jedniček v osmici bitů, dostaneme celkem 256 možností). Formát GIF samozřejmě podporuje i menší barevnou hloubku, například 64 nebo 32 barev. Formát GIF umožňuje jednu barvu v obrázku nastavit jako průsvitnou (transparentní). Tuto vlastnost ale najdete až ve vylepšené verzi formátu GIF, označované jako GIF89a. Kromě tohoto označení se můžete setkat ještě s interlaced GIF89a (prokládaný GIF) a animated GIF (animovaný GIF).\\
Komprese GIF = využívá bezztrátovou kompresi LZW. Komprimace při ukládání souboru probíhá tak, že se obrázek ukládá po řádcích s přiřazením čísel jednotlivým barvám. Nejlepší komprese je dosahováno, pokud obrázek obsahuje hodně jednobarevných řádků.
Prokládaný GIF = výhodnou vlastností formátu GIF je možnost prokládaného zobrazení. Na obrazovce se nejprve zobrazí hrubý náhled a později se v něm začnou upřesňovat detaily. Použitím prokládaného zobrazení nezvýšíte velikost souboru, jen pomáháte při zobrazení.
Animovaný GIF = formát GIF povoluje i uložení více obrázků v jediném souboru. Animované GIFy umožňují do WWW stránky začlenit jednoduché animace. Tento formát dnes spíš vídáme ve formě inzertních proužků (bannerů) než u běžné grafiky."